-
1
Montaż przewodów kanalizacyjnych z PP i PVC o złączach kielichowych z uszczelką PVC polega na wciśnięciu bosego końca rury lub kształtki w kielich poprzedniego elementu. Dla ułatwienia wcisku bosy koniec należy posmarować cienką warstwą środka poślizgowego Sanskid, aby ułatwić wpasowanie rury w kielich.
-
2
Należy pamiętać o zabezpieczeniu przewodów przed zamarznięciem w przypadku konieczności prowadzenia ich po ścianach zewnętrznych lub miejscach narażonych na dopływ powietrza zewnętrznego, także pod posadzką pomieszczeń, w których temperatura może spadać poniżej 0⁰C.
-
3
Należy również pamiętać, że najodpowiedniejszą temp. montażu jest 10⁰C_20⁰C, a przy niższej temp. można na chwilę zanurzyć uszczelkę w gorącej wodzie, ponieważ w niższych temp uszczelka twardnieje. Nie należy montować przewodów kanalizacji wewnętrznej z PP i PVC poniżej 0⁰C.
-
4
Wielkość przykrycia poziomych przewodów odpływających z rur PVC pod posadzką powinna wynosić co najmniej 0,5m (niedopuszczalne jest układanie ich bezpośrednio pod podłogą na twardym podłożu betonowym). W przejściach przez przegrody budowlane (ławy fundamentowe, ściany nośne) obowiązuje wykonanie tulei osłonowej, przy czym w tulei nie może znajdować się złącze rury, a tuleję należy wypełnić szczeliwem elastycznym.
-
5
Przewody kanalizacyjne w ziemi pod posadzką układać na podsypce z piasku grubości 15-20cm. W gruntach kl. I-IV podsypki można nie wykonywać. Dno wykopu powinno być w gruncie rodzimym lub zabezpieczone przed osiadaniem trasy kanalizacyjnej.
-
6
Poziomy kanalizacyjne przylegające bezpośrednio do pokoi mieszkalnych muszą posiadać izolację przeciw akustyczną. izolacja cieplna i powietrzna w bruzdach powinna być nie mniejsza niż 2 cm.
-
7
Zakrycie bruzd może nastąpić po odbiorach częściowych. Nie dopuszcza się wypełniania bruzd materiałami budowlanymi.
-
8
Bosy koniec rury powinien wejść w kielich na pełną głębokość, warto więc zaznaczyć na zewnątrz długość jego osadzenia.
-
9
Rury kanalizacyjne muszą być przymocowane do sztywnego podłoża (np. do ściany) za pomocą plastikowych obejm rozmieszczonych na odcinkach poziomych i pionowych co 1 m. oraz pod każdym kielichem:
- uchwyty montować w każdym przypadku bezpośrednio przed i za zaworami odcinającymi;
- w każdym przypadku stosować uchwyty pod trójnikami na odejściach od pionu z dodatkową mufa bezpośrednio pod uchwytem jako punkt stały;
- stosować wyłącznie uchwyty z wkładką gumową lub z tworzyw sztucznych.
-
10
Nie należy stosować izolacji z pianek poliuretanowych.
-
Podczas magazynowania i transportu rur z tworzyw sztucznych, należy zwracać stałą uwagę na panujące warunki, tak by wyroby nie były poddawane szkodliwym wpływom zewnętrznym oraz wewnętrznym naprężeniom.
Rury i kształtki nie powinny mieć kontaktu z żadnym innym materiałem, który mógłby uszkodzić tworzywo sztuczne (np. na podłożu, przy magazynowaniu i transporcie lub przez niewłaściwe narzędzia i metody przeładunku).
- nie dopuszczać do składowania w sposób, przy którym mogłyby wystąpić odkształcenia (zagięcia, zgniecenia itp.);
- nie dopuszczać do zrzucenia elementów.
-
Tworzywa sztuczne mają ograniczoną odporność na podwyższoną temperaturę i promieniowanie UV, w związku z czym, należy chronić je przed:
- długotrwałą ekspozycją słoneczną,
- nadmiernym nagrzewaniem od źródeł ciepła.
Dłuższe składowanie rur powinno odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych lub zadaszonych.
-
Rury powinny być składane w oryginalnym opakowaniu (w stosach) na powierzchni płaskiej, wolnej od kamieni ostrych przedmiotów. Stosy można układać warstwami, jedna na drugiej, lecz nie wyżej niż 1,5 m. Składając rury rozpakowane, należy stosować boczne wsporniki drewniane min. co 1,5 m. Rury o różnych średnicach powinny być składane oddzielnie, a gdy to nie jest możliwe, rury o większych średnicach i grubszych ściankach umieszcza się na spodzie. Sposób składowania rur z PCV nie może powodować nacisku na kielichy rur powodując ich deformację, dlatego kielichy rur powinny być wysunięte tak, aby końce rur w wyższej warstwie nie spoczywały na kielichach warstwy niższej. Warstwy rur należy układać naprzemiennie. Nie wolno dopuszczać do zrzucania elementów lub "wleczenia" rur po podłożu.
-
Rury w paczkach muszą być transportowane na samochodach o odpowiedniej długości.
Transport luzem wymaga by rury spoczywały na podłodze na całej długości, a pojazd posiadał wsporniki boczne max. o rozstawie 2m.
Kielichy rur nie mogą być narażone na obciążenia. Rury nie mogą być dłuższe od pojazdu więcej niż o 1 m.
-
Kształtki w opakowaniach odpornych na opady atmosferyczne można przewozić dowolnymi środkami transportu, zaś w opakowaniach nieodpornych - tylko środkami krytymi. Opakowania należy układać na całej powierzchni pojazdu zabezpieczając przed ich przesuwaniem lub uszkodzeniem.
Wysokość składowania kształtek luzem lub w opakowaniach elastycznych nie może przekraczać 1,5m.
-
Kształtki i inne materiały (np. uszczelki, środki czyszczące) należy składować w sposób uporządkowany w opakowaniach firmowych oznakowanych z zachowaniem wyżej wymienionych zasad i środków ostrożności.